کارآفرینی اینترنتی را از کجا شروع کنیم؟

کارآفرینی یک روش کسب درآمد

وقتی از خود اشتغالی و کارمندی یکم فاصله میگیریم، میرسیم به صاحبان ایده و کسب  و کار، کسانی بهترین افراد و ماشین و ابزارها را کنار هم جمع میکند تا سیستم پولسازی تشکیل بدهند، مسئولیت این روش درآمدی به نسبت کارمندی و خویش فرمایی خیلی سنگین هست، و لازمه که دانش و تجربه کافی برای مدیریت یک سیستم را داشته باشید، ولی درآمد و آزادی بیشتر از خوبی های این روش به حساب میاد، برای شروع کارآفرینی گاهی سرمایه زیاد و گاهی سرمایه کم نیاز هست و بستگی به ایده شما دارد. 

فرق کارآفرین اینترنتی با سایر کارآفرینان

هر کجا اسم کارآفرین میاد، ایده، پلن، بازار، رشد، مدیریت، و کلی موضوعات دیگه به ذهن شما میرسد، اما در این مقاله تا حد توان سعی میکنم به ترتیب مراحل رو از ایده تا درآمد بطور خلاصه برای شما بیان کنم، و از تجربیات خودم نیز براتون بازگو میکنم و امیدوارم شمایی که الان این مقاله رو میخونید، با جرئت و امید و افکار مثبت به راه خودتون ادامه بدید و مستمر فعالیت کنید، اگر عاشق کاری که میکنید باشید، سختی و خستگی و بی حوصلگی برای شما بی معنا میشود. 

1.شناسایی بازار و پیدا کردن نیاز

وقتی کسب و کاری را از ریشه بررسی کنیم، به تحقیقات و شناسایی بازار میرسیم که باید از دلش نیاز و مشکلی پیدا کنیم، باید بدانید که مردم به چه چیزی نیاز دارند، نیازی که واقعی باشد و کاذب نباشد، برای یافتن نیاز های جامعه باید از دوستان، مشاوران، و افراد مختصص حوزه خودتان صحبت بکنید و از تجربیات دیگران استفاده کنید، دنیای بزرگ اینترنت برای شروع کسب درآمد بدون محدودیت به شما این امکان را میدهد که خیلی سریع نیاز مخاطبان را حس کنید، ولی دقت کنید که این فضا دائما در حال تغییر هست، پس باید دائما در حال بررسی باشید و ایده خودتان را با نیاز مخاطب مطاقبت بدهید. مدل های درآمدی نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده است، و شما باید هر لحظه اطلاعات جدید را پیگیری کنید. اگر شوق راه اندازی کسب و کار را دارید، و بصورت سطحی تحقیقات اولیه را انجام دادین، باید آماده هر اتفاقی در مسیر باشید، چون بدون توجه به جزئیات و آینده ایده ای که انتخاب کردید، احتمال شکست شما بیشتر میشود، بجای عجله سعی در جمع آوری تجربه و اطلاعات باشید و  در انتها تصمیم درست بگیرید و به سمت هدف حرکت کنید. برای مثال یک نفر در مسیری موفق شده را میبینیم، ولی صدها نفر که در این راه شکست خوردند را نمیبینم، و مشکل از همینجا شروع میشود، از جایی که وسط مسیر به جایی میرسید که حتی فکرش هم نمیکردید، مراقب افراد سود جو با وعده های دروغین باشید. شبکه های اجتماعی و سایت ها پر شده از عناوین جذابی مثل یک ماهه میلیاردر شوید من به دنبال افزایش آگاهی شما هستم، چون افرادی هستن صرفا آرزو میفروشند به مردم، و در واقعیت هزینه شما برای اون دوره یا پکیج آموزشی هیچ سودی نخواهد داشت. 

2.انتخاب ایده و راه حل برای رفع نیاز

ایده در واقع یک تصویر ذهنی هست که ساده ترین راه حل برای حل یک مشکل را بیان میکند، و اگر جوابگوی مشکل نباشد نیازمند تغییراتی در ایده هست، هر چقدر خلاقیت بیشتری در ارائه راه حل برای مشکل داشته باشید ایده های بهتری هم به فکر شما میرسند که میتوانید انتخاب کنید. پس باید به ایده توجه کنید که مزیت رقابتی داشته باشه و ارزشی برای مشتریان ارائه بدهد. هنگام انتخاب ایده به سه مورد باید توجه کنید، یک اینکه به اون کار چقدر علاقه دارید. دو اینکه بازار هدف شما چقدر دنبال راه حل شماست، و سه چقدر در این کار مهارت دارید، اگر هر سه تا وجود دارد پس وقت را تلف نکنید. بجای کپی از نمونه های دیگر الگو بگیرید،و باید بازار شما ظرفیت ایده شما را داشته باشد یعنی خیلی اشباع نشده باشد، در این صورت یا خیلی زمان میبرد شما به نتیجه برسید، یا اصلا نمیرسید. باید نه تنها به زمان حال توجه کنید، بلکه آینده ایده هم تصویر کنید که جهت گیری مردم نسبت به این کار چطور میشود. نتیجه را قرار است شما با تلاش خودتان رقم بزنید. 

3.کسب مهارت و تخصص مورد نیاز

هر ایده ای که بخواهید اجرا کنید نیاز به مهارت و تخصص کافی دارید، متاسفانه افراد به این مرحله هیچ توجهی نمیکنند که چند نوع مهارت را باید یاد بگیرند تا بتوانند ایده خودشان را اجرا یا مدیریت کنند، بخاطر همین درجا میزنند، هر چقدر مهارت و تجربه بیشتری داشته باشید سریعتر میتوانید ایده را به نتیجه های بهتری برسانید. برای کسب مهارت اطلاعات را جمع کنید و شروع به آزمون و خطا بکنید، و از تجربه های افراد دیگر استفاده کنید. در نهایت شما در یک یا چند زمینه که مورد نیاز برای اجرای ایده هست مهارت کسب میکنید. اجرای ایده در فضای اینترنتی هیچ محدودیتی ندارد برای شما، از اینترنت مهارت را یاد میگیرید، و در اینترنت هم کار را انجام میدهید و درآمد کسب میکنید. البته داشتن مدر ک هم کمک میکند، ولی صرفا دانستن بدون توانستن هیچ کمکی نمیکند، و برعکس از مسیر موفقیت شما را دور میکند. پس سعی کنید عملگرا باشید و منتظر تکمیل همه چیز نباشید، مدرک را میشود در هر زمان با شرکت در دوره های مختلف کسب کرد. شاید اول راه باشید و تسلط کافی به موضوع نداشته باشید، اصلا جای نگرانی ندارد، خجالت نکشید از اینکه دانش کمی دارید، بلکه همیشه در جستجوی اطلاعات جدید و بروز باشید چون فضای اینترنت دائما در حال تغییر هست، پس یادتان باشد که صرفا با یکبار یاد گرفتن کا را پیش نبرید، هوشمند عمل کنید تا ایده شما سال ها برای شما پولساز باشد و لذت ببرید.

4.تامین سرمایه و برنامه ریزی

سرمایه برای شروع ایده خیلی مهم است، طوریکه اگر نتوانید سرمایه مورد نیاز را تامین کنید، مجبور میشوید که ایده را نصفه رها کنید، هر ایده سرمایه متفاوتی نیاز دارد، و برنامه و استراتژی که شما را به هدف میرساند، منطقی ترین راه برای سرمایه این است مدتی بصورت کارمندی یا خوداشتغالی کار کنید، و یا اینکه پول قرض کنید یا برای ایده دنبال سرمایه گذار بگردید، تا به شما کمک کند.  هر کار جدید ریسک به همراه دارد، حالا اینکه روی خوشش را به شما نشان میدهید یا نه نمیشود 100 در 100 جواب داد، پس بجای اینکه برای خودمان ترس و محدودیت ایجاد کنیم، سعی کنیم خیلی منطقی تصمیم بگیریم و عمل کنیم. حتی اگر کار شما منجر به شکست شد نباید ناراحت و نا امید بشوید، اگر تحقیق کنید میبیند، افراد موفق هم چندین مسیر را طی کرده اند  که به شکست منتهی بشه، ولی مهم اینجاست که هر شکست تجربه مهمی تلقی میشود برای ادامه مسیر و موفقیت.

5.استخدام افراد و ابزار مورد نیاز

هدف از استفاده کلمه ابزار، صرفا برای تشکیل یک سیستم است که بدون حضور شما هم فعالیت میکند. همانطور که میدانید فضای دیجیتال این امکان را دارد که بیشتر کارها را اتوماتیک کرد و حتی دخالت انسان را مشیود  به صفر رساند، به همین خاطر بعضی از مدیران کسب و کار، بجای استخدام انسان از ابزار و ماشین استفاده میکنند تا یک سیستم پولساز داشته باشند، مخصوصا برای کسب درآمد اینترنتی که یک سایت به تنهایی میتواند یک سیستم حساب بشود، و شب و روز برای شما کار کند. در سیستم سازی برای کسب و کار، ماشین به صرفه تر از انسان هست و زمان زیادی میتواند برای شما کار کند، در عوض انسان دقت بالایی دارد و میتواند خیلی کارهایی که ماشین نمیتواند را انجام  بدهد، حتی میشود ترکیبی از این دو را در کسب و  کار به برد. البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی حضور ماشین ها بیشتر میشود و انسان ها مجبور میشوند تا مهارت های جدید یاد بگیرند تا بتونند در مقابل ماشین کار کنند.

6.شروع به کار و کسب درآمد

تمام تلاش و کوشش صاحب کالا و خدمات این است که نیاز مشتری را با محصولاتش رفع کند و در نهایت به درآمد برسد، شما باید نیازی یا مشکلی رفع کنید تا به درآمد برسید که در مرحله اول بیشتر در موردش صحبت کردم، نکته ای که باید بهش اشاره کنم، هزینه ها در برابر درآمد ها هست، وقتی کاری را شروع میکنیم، اول کار شاید هیچ درآمدی حاصل نشود، تازه هزینه ای هم ایجاد شود، کم کم درآمد ها از هزینه ها بیشتر میشود و به سود دهی میرسد، این هم باز بستگی به تلاش هوشمند صاحب ایده دارد، هر چقدر اطلاعات مهم جمع آوری و تحلیل بکنید، مسیر درآمدی برای شما آسان تر میشود! هیچکس جواب مشخصی نمیتواند بدهد که مثلا این ایده دقیقا در این زمان به درآمد میرسد، باید وارد کار شوید و توجه داشته باشید که علاقه در کار باعث میشود بیشتر تلاش کنید، خسته نشوید و تا انتهای مسیر با انگیزه پیش بروید، ولی باید  مسیر درآمدی خودتان را بررسی بکنید، شاید کلا از مسیر خارج شده باشید، اگر توانایی تحلیل ندارید از بقیه کمک بگیرید.

اشتراک گذاری محتوا: